Aranżacja sypialni a jakość snu – co zrobić, aby zacząć się wysypiać?

Sypialnia to miejsce o szczególnym, prywatnym charakterze. To właśnie tam regenerujemy nasze siły, wyciszamy się oraz odpoczywamy po ciężkim dniu. Ze względu na funkcje, jakie pełni to wnętrze, nie powinniśmy podchodzić lekceważąco do jego aranżacji. Stylistyka naszej sypialni oraz zastosowane tam rozwiązania wpływają bezpośrednio na nasze samopoczucie, oraz jakość snu. Na jakie aspekty warto zatem zwrócić uwagę podczas jej urządzania?

Kolorystyka w sypialni

Urządzanie sypialni najczęściej rozpoczynamy od wyboru kolorystyki ścian. Podejmując decyzję, powinniśmy kierować się nie tylko indywidualnymi upodobaniami, ale także charakterem danej barwy. Unikajmy kolorów takich jak czerwień, pomarańcz, róż, zieleń, czerń, granat oraz ciemny brąz. Ze względu na swoją intensywność i krzykliwość mogą one działać na nas pobudzająco, co w efekcie często prowadzi do rozdrażnienia i trudności z zasypianiem.

Najlepsza paleta barw do sypialni obejmuje kolory rozbielone, beże, pastele (m.in. fiolet, lila, błękit) oraz szarości. Łagodne, stonowane odcienie wyciszają, uspokajają oraz wprowadzają w dobre samopoczucie. Ich właściwości doskonale wpisują się zatem w charakter każdej sypialni.

Łóżko i jego ustawienie

Jakość naszego snu zależy również od rodzaju łóżka, jakie posiadamy, a ponadto jego usytuowania. Za najwygodniejsze modele uznaje się obecnie łóżka tapicerowane kontynentalne, odznaczające się bardzo luksusowym wyglądem. Przykładem takiego modelu jest m.in. łóżko TESSA, doskonale prezentujące się we wnętrzach nowoczesnych, glamour oraz skandynawskich. Optymalna szerokość łóżka dla jednej osoby to 90 cm, natomiast dla dwóch 140 cm lub więcej. Długość powinna być natomiast większa o 30 cm od naszego wzrostu.

W jakim punkcie w sypialni powinno znajdować się nasze łóżko? Idealnie ustawione łóżko to takie, do którego możemy dostać się swobodnie z trzech stron. W ten sposób podczas wstawania nie będziemy przeszkadzać drugiej osobie, jak i zmniejszymy ryzyko uderzenia się o kanty lub stojące w pobliżu meble. Łóżko nie powinno znajdować się także tuż przy kaloryferze oraz oknie. W pierwszym przypadku wydobywające się z grzejnika ciepło może doprowadzić do problemów z zasypianiem lub wybudzania się w nocy. W drugim przypadku przedostający się przez okno (również zamknięte) chłód zwiększa ryzyko przeziębień. Ponadto, gdy sypialnia położona jest od wschodu, możemy nie mieć okazji do dłuższego wypoczynku ze względu na wpadające do środka promienie słońca.

Materac do łóżka

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na higienę snu jest oczywiście materac. To od niego zależy, w jakim nastroju będziemy budzić się o poranku. Zużyte, źle dobrane lub niskogatunkowe podparcie może doprowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem oraz boleści. Poszukując odpowiedniego materaca, warto zapoznać się nie tylko z asortymentem sklepów stacjonarnych, ale i sklepu internetowego z meblami. Najpopularniejsze modele to materace: kieszeniowe, piankowe, lateksowe oraz sprężynowe.

Podstawowa właściwość materaca to jego twardość. Musi on dopasowywać się do kształtu naszego ciała, jednakże nie może być przy tym zbyt miękki, powodując tzw. zapadanie się. Umiarkowana miękkość będzie dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących spać na boku. Jeśli preferujemy jednak pozycję na plecach, wybierzmy twardszy egzemplarz.

Pary powinny zwracać uwagę na materace z punktowym obciążeniem, takie jak modele kieszeniowe. W ten sposób ruch jednej osoby nie będzie odczuwalny po drugiej stronie. Idealną propozycję stanowi w tym przypadku materac JAŚMIN. Jeśli pomiędzy małżonkami zachodzą duże różnice w wadze i wzroście, najlepsze rozwiązanie to zakup dwóch oddzielnych materacy oraz wspólnego materaca nawierzchniowego.