Dobieramy krzesła do stołu

Krzesła i stół pokojowy, mimo że stanowiące niezależne, całkowicie różne meble, tworzą w jadalni lub salonie spójną kompozycję. Nie zawsze jednak ich dopasowanie do siebie okazuje się sprawą prostą. Jeśli nie chcesz zdecydować się na gotowy zestaw, czyli stół i krzesła pochodzące z jednego kompletu, sprawdź, jak dobrać do siebie te elementy!

Jak dobrać krzesło do stołu? 3 podstawowe kroki

Dopasowując krzesła do stołu, należy uwzględnić przede wszystkim:

Wymiary stołu

Szerokość, długość i wysokość stołu odgrywają niebagatelną rolę w doborze krzeseł, przesądzając o tym, na jakie modele możesz się zdecydować. Standardowa i optymalna szerokość siedziska krzeseł pokojowych wynosi 40-50 cm. Znajdziesz takie w sklepie internetowym z meblami.  Przy niewielkich stołach problematyczne może okazać się dlatego ustawienie bardziej rozłożystych brył, na przykład krzeseł z podłokietnikami. Tym bardziej, gdy z małego stołu będzie korzystać na co dzień kilka osób. Tu należy pamiętać także, że minimalna, pozwalająca na komfortowe spożywanie posiłków długość blatu stołu dla jednej osoby powinna wynosić 60 cm.

Prostokątny, drewniany stół w stylistyce tradycyjnej i jasne krzesła.

Przy wyborze krzeseł znaczenie ma ponadto wysokość stołu. Zbyt niskie w stosunku do wysokości stołu krzesło nie pozwoli na wygodne podparcie ramion i łokci, co wpłynie tym samym na komfort spożywania posiłków. Zbyt wysokie w stosunku do stołu krzesła zmuszą nas z kolei do garbienia się. Zwróć dlatego uwagę, aby siedzisko znajdowało się około 25 cm lub więcej od blatu stołu.

Kształt stołu

Kształt stołu wpływa przede wszystkim na rozmiar krzeseł oraz ich liczbę. Przy stołach okrągłych i owalnych, pozbawionych ostrych krawędzi, mieści się ich z reguły więcej. Nie ogranicza nas również w tym przypadku konieczność pozostawiania przy każdym z końców (rogów) wolnej przestrzeni. Przy okrągłym stole często spotkamy się dlatego z rozłożystymi, tapicerowanymi krzesło-fotelami.  Oczywiście mogą one znaleźć się także przy stołach prostokątnych bądź kwadratowych, jednak musimy dysponować na nie odpowiednim miejscem.

Biały, okrągły stół i tapicerowane, brązowe krzesła o ostrych krawędziach.

Czy kształt stołu determinuje formę, kształt samych krzeseł? Zdecydowanie nie. Przy okrągłym stole mogą stanąć zarówno krzesła o zaokrąglonych, obłych liniach, jak i te o ostrzejszych krawędziach. Mniej trafionym wyborem do okrągłego stołu będą z kolei krzesła z wysokimi, smukłymi oparciami. Podobna zasada obowiązuje przy stołach kwadratowych i prostokątnych. Jeśli stół jest wysoki, wystrzegaj się natomiast krzeseł ze zbyt niskimi oparciami.

Design, stylistyka stołu

Dobierając krzesła do stołu, możesz pozostać przy w miarę spójnej stylistyce, jak i zdecydować się na eklektyczne bądź kontrastowe połączenie. Szczególnie popularne są dzisiaj ostatnie z nich, pozwalając za pomocą krzeseł i stołu nadać jadalni bądź pokojowi świeżego, ciekawego charakteru. Jak uzyskać taki efekt? Decydując się m.in. na drewniany stół w jaśniejszych odcieniach i krzesła pokryte kolorową tkaniną tapicerską. Jeśli jednak preferujesz zachować pomiędzy tymi meblami podobieństwo, możesz dopasować krzesła do przykładowo wybarwienia nóg stołu. W praktyce będą to m.in. czarne podstawy stołu i czarne krzesła lub białe nogi stołu i białe krzesła. Ostrożność należy zachować natomiast przy miksowaniu ze sobą różnych odcieni drewna, co nie jest niestety zadaniem łatwym. W tym przypadku lepiej pozostać dlatego przy meblach z tego samego kompletu.

Okrągły, drewniany stół i tapicerowane krzesła.