Jak sprawić, aby mały pokój wydawał się większy?

Perspektywa urządzania małego pokoju nie powinna przyprawiać dzisiaj o zawrót głowy. Jest cała masa trików wnętrzarskich, dzięki którym każde małe pomieszczenie może wydawać się większe niż w rzeczywistości. Z pewnością znasz doskonale ten, mówiący o jasnych meblach. Na tym jednak nie koniec!

Małe wnętrza mogą wywoływać frustrację wśród urządzających je osób, ponieważ zmuszają nas do kompromisów, a w najgorszym wypadku rezygnowania z wymarzonych rozwiązań. Warto wspierać się dlatego powszechnie znanymi sztuczkami, dzięki którym niewielkie wnętrze wizualnie będzie wyglądać na większe. Triki, które zaprezentujemy, skoncentrują się jednak nie tylko na optycznym powiększeniu przestrzeni, ale i zadbaniu o jej maksymalną funkcjonalność!

Małe wnętrza i jasne kolory

Klasyka, czyli jasne kolory do jasnych wnętrz. Zdecydowanie niezawodny i najlepszy sposób na to, aby optycznie dodać wnętrzu kilku metrów. Nie ma przy tym znaczenia, jaki pokój urządzasz – jasne kolory zawsze będą dobrym wyborem. Jeśli jednak wnętrza w bieli są dla Ciebie zbyt sterylne, nie musisz ograniczać się tylko do tej barwy. Jasnym kolorem będą także beże, szarości, pastele. Również i one sprawdzą się w niewielkich wnętrzach. Pamiętaj, że jasne powinny być zarówno ściany, jak i meble.

Nowoczesny aneks z jadalnią w bieli.

Małe wnętrza i meble o lekkiej konstrukcji

Jasna kolorystyka czyni cuda, jednak nie jest to jedyny sposób, aby nadać wnętrzu przestrzeni i lekkości. Efekt ten spotęgują dodatkowo zgrabne meble, których konstrukcja będzie wizualnie wyglądała na lekką. Doskonałym przykładem są w takiej sytuacji przede wszystkim meble na wysokich nóżkach. Rozwiązanie to ma również inną zaletę – ułatwia zachowanie porządku, ograniczając miejsca, w których mógłby gromadzić się kurz. W niewielkim pokoju warto stawiać ponadto na wyposażenie o minimalistycznym designie, pozbawione bogatych dekorów, takich jak frezy, czy stylizowane podstawy. Gdzie szukać takich propozycji? W szczególności w sklepie internetowym z meblami!

Drewniana komoda w jasnym kolorze na wysokich nóżkach.

Małe wnętrza i rozwiązania 2w1

A gdy o meblach mowa… Małe pokoje lubią sprytne rozwiązania, takie jak nad wyraz funkcjonalne meble 2w1. Jest to nie tylko kanapa z funkcją spania, która pozwoli Ci zrezygnować z łóżka w salonie będącym również sypialnią dla rodziców lub w pokoju nastolatka. To również ławostół, łączący funkcję stolika kawowego i stołu pokojowego, biurko – toaletka, otwarty regał mogący służyć jako ścianka działowa, czy puf – idealny jako podnóżek, siedzisko, stoliczek, szafka nocna.

Małe wnętrza i lustra

Efekt wizualnego powiększenia wnętrza dadzą nie tylko jasne kolory, ale i lustra, w tym wszelkiego rodzaju lustrzane powierzchnie, na przykład meble z frontami w połysku, witryny z dużymi przeszkleniami, szklane stoliki kawowe. Warto postawić na takie elementy w małym wnętrzu, tym bardziej, że pasują one do każdego stylu!

Transparentna, szklana ścianka działowa w sypialni.

Małe wnętrza i oświetlenie

Jak oświetlić mały pokój? Najlepiej punktowo, w ten sposób unikając zaciemnienia kątów. Ruchome reflektory, oświetlenie szynowe, spoty – to jedne z najlepszych wyborów. Poza oświetleniem sufitowym koniecznie zadbaj także o dodatkowe lampy ścienne, podłogowe, czy stołowe. To właśnie one stworzą klimat wieczorami, po zachodzie słońca.

Małe wnętrza i reszta wnętrzarskich sztuczek

Czy to koniec wnętrzarskich sztuczek? Zdecydowanie nie! Mamy dla Ciebie również wskazówki, jak poradzić sobie z wąskimi, czy też niskimi wnętrzami.

Jeśli musisz urządzić niski pokój, postaw na pionowe pasy lub „przeciągnij” trochę więcej białej farby z sufitu na ściany.

W długim i wąskim pokoju pomaluj natomiast krótsze ściany na ciemniejsze kolory lub zastosuj na jednej z nich pasy – tym jednak razem poziome.