Jak ustawić meble wypoczynkowe w małym salonie?

Czy aranżacja małego salonu zawsze musi być traktowana przez nas jako trudne wyzywanie? Niekoniecznie- pod warunkiem, że wiemy, jaką funkcję (lub funkcje!) ma on pełnić oraz, gdy jesteśmy gotowi na kompromisy. Niewielkich wymiarów pokój dzienny może być wygodny, praktyczny i modny jednocześnie. Poniżej podzielimy się z kilkoma radami, które pomogą Wam odpowiednio ustawić meble w kameralnym wnętrzu!

Pokój dzienny a jego funkcje

Zanim przystąpimy do rozmieszczenia mebli w naszym salonie, zastanówmy się, czy będzie to klasyczna przestrzeń wypoczynkowa, czy też połączona z jadalnią lub kącikiem biurowym? Jeśli nasz salon ma pełnić więcej niż jedną funkcję, zdecydujmy się na lekkie, ustawne meble oraz rozwiązania o uniwersalnym charakterze. Na przykład, zastąpmy masywne biurko mocowanym do ściany blatem, który stanie się jednocześnie stoliczkiem lub półką. W poszukiwaniu ciekawych propozycji warto odwiedzić sklep internetowy z meblami, gdzie z pewnością znajdziemy nie tylko mnóstwo produktów, ale również inspiracji!

Praktyczne wskazówki do kameralnego salonu

Jak wygodnie urządzić niewielki pokój dzienny?

  • Główne meble (kanapy, sofy, narożniki, regały, komody) powinny zostać umieszczone równolegle do ścian. Drobne wyposażenie, takie jak fotele, pufy, stoliki kawowe lepiej prezentują się ustawione pod kątem.
  • Nie bójmy się kupować mebli z różnorodnych zestawów– w ten sposób nasz salon nabierze lekkości.
  • Jednym z elementów, który nada naszemu pokojowi finezji, jest również stolik kawowy o okrągłej formie. Świetny design prezentuje ława GINA C 43.
  • Decydując się na narożnik pokojowy, zrezygnujmy z fotela na rzecz pufy. Fotel stworzy natomiast stylową kompozycję z kanapą lub sofą.

Czy kanapa zawsze musi stać pod ścianą?

Zestawy wypoczynkowe zajmujące honorową, centralną część przestronnego salonu to domena amerykańskiego wystroju wnętrz. W Polsce układ ten staje się coraz to bardziej popularny, jednakże wciąż równie często wybieranym rozwiązaniem jest usytuowanie kanapy pod ścianą. Na który z tych wariantów powinniśmy się zdecydować w małym pokoju dziennym?

Sofa postawiona pod ścianą to dobry wybór, gdy dysponujemy wąskim salonem o prostokątnym kształcie, który będzie spełniać tylko jedną funkcję. W takim przypadku przy jednej z dłuższych ścian umieszczamy mebel wypoczynkowy, a po drugiej stronie szafkę RTV oraz telewizor. Środek zajmie natomiast szeroki stoliczek kawowy. W takiej aranżacji najczęściej rezygnujemy ze stołu pokojowego.

Kiedy w takim razie możemy zdecydować się na zestaw wypoczynkowy na środku salonu? Tę z możliwości polecamy w sytuacji, w której poza strefą wypoczynkową, chcemy wygospodarować w naszym pokoju również część jadalną. Model, taki jak kanapa EKANAS, umieszczony w jego centrum znakomicie oddzieli dwie przestrzenie. W jednej z nich postawimy stół jadalny oraz krzesła, w drugiej natomiast wygodną sofę i stolik kawowy. Jeśli dysponujemy dodatkowym miejscem, obok lub naprzeciwko sofy możemy ustawić także dwa fotele bądź mniejsze pufy.