Jak utrzymać porządek w domu?

Każdego roku nabywamy nowe przedmioty do naszego domu lub mieszkania. Są to zarówno rzeczy o większych gabarytach, jak i drobne akcesoria. Nie zawsze dysponujemy jednak odpowiednimi warunkami do ich przechowywania. Przeszkodą w utrzymaniu porządku we własnych czterech kątach jest najczęściej brak odpowiedniej organizacji. Co zatem zrobić, aby bałagan i chaos nie zdominowały naszej przestrzeni życiowej?

Podstawa to… dobre nawyki!

Najskuteczniejszym sposobem na łatwe utrzymanie porządku w domu, jest naturalnie ograniczenie ilości posiadanych rzeczy. Bałagan często tworzą bowiem nie tylko porozrzucane bez ładu przedmioty, ale także te, które z pozoru znajdują się na swoim miejscu, jednakże na widoku. Ich nadmiar potęguje wtedy wrażenie zagracenia i chaosu. Jak w takim razie zmniejszyć ilość otaczających nas rzeczy oraz zachować ład pośród tych, które mamy?

  • Podstawę stanowi dokonywanie regularnych przeglądów szafek, komód oraz regałów, w których przechowujemy różnorodne przedmioty oraz pozbywanie się elementów niepotrzebnych. Zarówno zepsutych, starych, jak i po prostu nieużywanych. Dzięki temu przygotujemy przestrzeń na nowe rzeczy.
  • Przy wielu rozmaitych akcesoriach, czy ubraniach, wygospodarujmy dla każdej z nich stałe miejsce. Jest to szczególnie praktyczne w pokoju dziecięcym. W ten sposób każde dziecko po zabawie będzie mogło sprawnie odłożyć używaną zabawkę do jej przysłowiowego „domku”.
  • Pewne rzeczy lepiej zrobić od razu. Co najczęściej tworzy bałagan? W sypialni będzie to niepościelone łóżko lub rozrzucone na nim ubrania. W kuchni natomiast nieumyte, zalegające w zlewie talerze bądź zastawiony blat. Starajmy się zatem nie odwlekać tych czynności na potem. Łóżko ścielmy rano, z kolei naczynia umyjmy lub schowajmy w zmywarce zaraz po posiłku.

Jakie meble pomagają w zachowaniu porządku?

W utrzymaniu porządku, poza dobrymi nawykami pomagają także funkcjonalne meble, dostępne m.in. w seriach modułowych. Możemy znaleźć je w sklepie internetowym z meblami. 

Najlepsze miejsce do przechowywania stanowią bardzo pakowne szafy z drzwiami przesuwanymi, takie jak szafa ARIA I 250, imponująca wewnętrzną przestrzenią oraz jej zagospodarowaniem. W środku zmieścimy nie tylko ubrania i akcesoria, ale także obuwie, torby i plecaki. Umieszczona w przedpokoju może posłużyć również jako „pomieszczenie gospodarcze” na mopy, środki czyszczące lub odkurzacz. W każdym domu lub mieszkaniu warto zatem znaleźć miejsce na właśnie tak pojemną szafę, która ukryje wiele przedmiotów.

Dla osób pracujących w domu podstawę stanowi komoda, regał lub biblioteczka na wszystkie dokumenty, segregatory, czy artykuły biurowe. Są one niezbędne nie tylko do zachowania porządku, ale i odpowiedniej segregacji faktur, paragonów, czy umów. Ciekawym modelem jest regał TABLO R5, świetnie komponujący się ze stylistyką loftową i nowoczesną. Ze względu na swoją formę, możemy wykorzystać go zarówno w salonie, jak i w spiżarce, jako miejsce na żywność, czy domowe przetwory.

Klucz dobrej organizacji stanowią ponadto proste, podstawowe elementy w postaci pudełek i koszy, które nadają się do przechowywania we wnętrzach mebli, jak i na szafie, lub pod łóżkiem. Przeźroczyste pojemniki będą idealne do schowania sypkiej żywności lub konserw w kuchni bądź spiżarni. Zamknięte skrzyneczki pomogą ukryć liczne drobiazgi, takie jak klucze, dokumenty, z kolei eleganckie kosze mogą służyć jako miejsce na zabawki, gazety lub tekstylia.

Chcąc utrzymać porządek w kuchni, zadbajmy o odpowiednią ilość szafek kuchennych oraz sposób rozmieszczenia w nich artykułów. Zagospodarujmy wnęki wysuwanymi półkami cargo, a w głębokich szufladach przy piekarniku umieśćmy najczęściej używane garnki i patelnie. Wysokie i głębokie szafki przy suficie to natomiast miejsce na rzadziej wykorzystywane akcesoria. Jeśli wciąż brakuje nam przestrzeni, możemy skorzystać także z relingu kuchennego, na którym zawiesimy m.in. zestawy łyżek do gotowania lub doniczki z przyprawami.