Metamorfoza sypialni tanim kosztem – szybko i efektownie

Nadszedł ten moment, w którym dochodzisz do wniosku, że pora na metamorfozę sypialni? Jeśli potrzebujesz zmian, jednak ograniczają Cię finanse, znamy kilka sposobów, które pozwolą Ci odświeżyć wygląd sypialni naprawdę niedużym kosztem. Obejdzie się bez gruntownych remontów, czy wymiany mebli na nowe!

Zanim wpadniesz w zakupowy szał, zastanów się, na jakich zmianach tak naprawdę Ci zależy? Co da szybki, a zarazem widoczny efekt? Ustal również, jaki styl pragniesz nadać metamorfozie swojej sypialni. Bardzo często przy braku planu w naszym koszyku ląduje wiele niepotrzebnych i jak się później okazuje, niepasujących do wystroju wnętrza rzeczy. Zanim przystąpisz do działania, poszukuj dlatego inspiracji! Gdzie? W miejscach takich jak sklep internetowy z meblami, magazyny wnętrzarskie, media społecznościowe.

Zacznij od ścian

Metamorfoza sypialni, jak i wielu innych wnętrz nierzadko rozpoczyna się właśnie od ścian. Jeśli obecna farba utraciła już swoją dawną, początkową barwę, najwyższa pora na zmiany! Za pomocą innego rodzaju koloru ścian możesz nadać swojej sypialni zupełnie nowego, świeżego charakteru! Przykładowo, zamiana żółtej sypialni na szarą od razu sprawi, że będzie wyglądać ona nowocześniej.

Jeśli masz już jednak dość jednolitych  i nudnych ścian, warto odświeżyć je w inny sposób – poprzez ciekawe tapety lub naklejki ścienne! W urządzaniu sypialni dużą popularnością cieszą się przede wszystkim motywy roślinne, botaniczne. Dobrym pomysłem będą także wzory geometryczne, panoramy miast lub abstrakcyjne zdobienia.

Biała, nowoczesna sypialnia z tapetą imitującą cegłę za łóżkiem.

Panele tapicerowane

Spośród wielu ściennych dekoracji na szczególną uwagę zasługują panele tapicerowane, stale rosnące na popularności. To wspaniała alternatywa dla fototapet i naklejek, która zadba nie tylko o wrażenia wizualne, ale i użytkowe! Miękkie panele tapicerowane na ścianie za łóżkiem lub z jego boku będą stanowić wygodne podparcie dla pleców podczas czytania książek lub oglądania TV. Jeśli nie masz łóżka z wezgłowiem, panele tapicerowane skutecznie je zastąpią! Ich ogromna różnorodność pozwoli dopasować je do każdego rodzaju sypialni – nowoczesnej, glamour, loft, czy skandynawskiej.

Nowa aranżacja komody

Jeśli posiadasz w swojej sypialni komodę, jednym ze sposobów na metamorfozę tego wnętrza może być zmiana jej aranżacji lub stworzenie takiej, jeśli do tej pory panował tam tylko chaos. Komoda to doskonały, reprezentatywny mebel, który dzięki odpowiedniemu „przybraniu” stanie się piękną ozdobą każdej sypialni. Podczas metamorfozy sypialni warto zadbać nie tylko o to, co znajdzie się na komodzie, ale i o jej tło. A te może stanowić m.in. lustro, zegar, plakat oprawiony w ramę, czy ozdobny kinkiet.

Szybkie efekty dzięki nowym tekstyliom

Niepozorne tekstylia mają ogromny wpływ na wystrój, klimat każdego wnętrza. Przekonasz się o tym, gdy wzbogacisz nimi pustą przestrzeń, jak i gdy po wielu latach w końcu wymienisz stare na nowe. A tekstylia w sypialni zajmują szczególne miejsce. Dywany, poduszki, koce, pledy, pościel – warto pamiętać, aby raz na jakiś czas zmieniać ich kolory, czy wzory. Przykładowo, jeśli marzysz o ciepłej, przytulnej sypialni, wystarczy, że za pomocą tekstyliów wprowadzisz do niej florystyczne motywy.

Ciemne poduszki i zasłony w białej sypialni.

Dodatkowy, wyrazisty element

Zastanów się, czy Twojej sypialni czegoś nie brakuje? A może masz w niej trochę więcej niezagospodarowanej przestrzeni? Jeśli tak, metamorfoza sypialni może polegać na dodaniu do niej jednego, dwóch, a nawet trzech wyrazistych elementów. Zarówno w postaci dodatków, jak i mebli, jeśli tylko chcesz przeznaczyć na ten cel trochę więcej środków. Może być to nowe lustro ścienne lub stojące, designerska półka, puf, fotel, regał na książki, dywan lub obrazy, które zapełnią puste miejsce na ścianie.