Szafki nocne – czym kierować się przy ich wyborze?

O szafkach nocnych mówi się stosunkowo mało. Z reguły podczas aranżacji sypialni całą naszą uwagę koncentrujemy przede wszystkim na wyborze łóżka i sposobie zagospodarowania szafy. Szafki nocne schodzą wtedy na drugi plan. Nierzadko również pojawiają się w naszej sypialni dopiero po pewnym czasie. Dlaczego nie warto zwlekać z zakupem tego mebla i czym powinniśmy kierować się przy jego wyborze?

Szafka nocna – zorganizuj swoją przestrzeń wokoło łóżka

Szafka nocna to niewielki, jednak bardzo praktyczny i przydatny mebel. To właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie zachować porządek wokoło łóżka i dobrze zorganizować tę przestrzeń. Zamiast zagracać rzeczami podłogę, miejsce pod poduszką, czy pobliski parapet, powinny znaleźć się one właśnie na szafce nocnej lub w jej szufladach. Zmniejsza to również ryzyko pośpiesznego i nerwowego poszukiwania lub zgniecenia potrzebnych w środku nocy lub tuż po przebudzeniu przedmiotów.

Oczywiście nie zawsze możemy pozwolić sobie na wstawienie do sypialni szafek nocnych. W bardzo małych wnętrzach staje się to utrudnione. Wtedy też faktycznie szafka jest meblem drugorzędnym. Jeśli jednak chcemy zachować porządek i mieć niezbędne drobiazgi zawsze w zasięgu ręki, możemy zdecydować się w takich sytuacjach na inne rozwiązania. Będą to np. dyskretne organizery na parapecie (jeśli jest on tuż przy łóżku) lub szafki, półki wiszące bezpośrednio nad miejscem do spania. W poszukiwaniu idealnych do swojej sypialni szafek najlepiej odwiedzić sklep internetowy z meblami.

Jak wybrać szafkę nocną do sypialni?

Wygląd

Podczas wyboru szafki nocnej musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim to, aby pasowała ona do stylistyki, formy naszego łóżka. Jeśli mamy jednak model skrzyniowy, bardzo często posiada on swoje dedykowane szafki. W łóżkach skrzyniowych szafki mogą ponadto stanowić jego integralną część. Przykładem takiego mebla jest łóżko XELO 62. Wtedy też przy uwzględnianiu potrzebnego miejsca musimy doliczyć od razu przestrzeń wymaganą na dwie szafki.

Coraz to częściej odchodzi się jednak od tego, aby szafki nocne pochodziły z tej samej serii, co łóżko. Jeśli mamy odrobinę zmysłu i wyczucia, możemy pozwolić sobie na większą dowolność. Będzie to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na łóżka tapicerowane i kontynentalne.

Rozmiar

Nie bez znaczenia pozostaje także rozmiar szafek nocnych. Tutaj również musimy odwołać się do łóżka. Przyjmuje się, że wysokość szafek nocnych powinna odpowiadać wysokości łóżka. Mogą być one ewentualnie niewiele od niego wyższe. Mówiąc o wysokości, nie uwzględniamy w niej oczywiście zagłówka, a powierzchnię do spania. Ogólny rozmiar szafki, czyli jej szerokość i głębokość powinny stanowić natomiast kompromis pomiędzy dostępną przestrzenią a formą łóżka. Zbyt mała w stosunku do łóżka szafka zgubi się na jego tle. Nieproporcjonalnie duży model również nie będzie prezentował się dobrze. Pamiętajmy zatem, aby unikać wyraźnych dysproporcji.

Szafka z szufladami, drzwiczkami, pustą przestrzenią?

Tutaj wszystko zależy od naszych preferencji. Zdecydowana większość posiada w standardzie szuflady. Mogą występować one w różnych wariantach, w tym z wnęką, np. szafka PORTO nocna. Jest to chyba najwygodniejszy i najbardziej funkcjonalny układ, który sprawdza się na każdej powierzchni. Szafki z drzwiczkami mogą być natomiast problematyczne w otwieraniu np. w wąskich, małych sypialniach.

Czy tylko szafka nocna? Jak wyglądają współczesne szafki nocne?

Współcześnie szafki nocne mogą przyjmować mniej typowe oblicza. Nie zawsze są to klasyczne modele wykonane z drewna lub płyt, wyposażone w szuflady, wnęki, czy drzwiczki. Jeśli szukamy oryginalnego dodatku do łóżka, jak i całej sypialni, nasza uwaga powinna skoncentrować się na innych rozwiązaniach. Zamiast standardowych szafek możemy zdecydować się na m.in. pufy lub smukłe i odpowiednio wysokie stoliczki salonowe. Dużą popularnością cieszą się także m.in. kosze-stoliczki druciane, czy drewniane pieńki. Mogą być to ponadto mocowane do ściany półki.