Salon z szarą kanapą w roli głównej

Forma i kolorystyka mebli wypoczynkowych wywierają ogromny wpływ na wygląd i charakter salonu. Wyraziste barwy są w stanie ożywić to wnętrze. Wprowadzić do środka powiew świeżości, nową energię i radość. Co jednak, gdy zamiast nich postawimy na szarą kanapę? Czy szara sofa to dobry wybór? Jak wpasować ją w aranżację pokoju dziennego? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy już za chwilę!

Szara kanapa – czy warto?

Ostatnie lata pokazały, że pokochaliśmy szarości we wnętrzach. Mimo ich monotonnego, dla niektórych ponurego charakteru, to właśnie szare barwy uplasowały się w czołówce najchętniej wybieranych kolorów. Ogromna popularność szarości to zasługa ich uniwersalności i ponadczasowości. Szarą barwę, podobnie jak biel, możemy łączyć bez przeszkód z praktycznie wszystkimi innymi. A to oznacza, że łatwo wpasujemy ją w różne wystroje – nowoczesny, minimalistyczny, skandynawski, glamour, boho, vintage, klasyczny. Szara kanapa będzie dlatego idealną bazą, tłem i da nam ogromne możliwości aranżacyjne. W odróżnieniu od na przykład żółtej lub czerwonej sofy nieprędko wyjdzie także z mody. Nie zdąży się nam również znudzić, czy przestać podobać.

Duża, szara kanapa z kontrastowymi poduszkami.

Szara kanapa w salonie – aranżacje

Szarość szarości nierówna. Szara kanapa w salonie może być jasna, delikatna, taka jak na przykładzie kanapy CAPRI lub ciemna, wpadająca w grafitowe tony. Takie propozycje mebli wypoczynkowych znajdziemy w sklepie internetowym z meblami.

Nowoczesna, szara kanapa o prostej formie.

Pamiętamy o prostej zasadzie: jasne kolory powiększają, a ciemne pomniejszają. Delikatne szarości będą rekomendowane dlatego przede wszystkim w mniejszych pokojach dziennych. Oczywiście również i w takim wnętrzu nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać ciemną sofę. Wtedy też powinniśmy jednak zdecydować się na jasne, kontrastujące z nią ściany.

Jedni uważają kolor szary za bezpieczny lub sięgają po niego, gdy nie do końca mają pomysł, jak zaaranżować swoje wnętrza. Szarości to bogata paleta o dużym potencjale aranżacyjnym. W przypadku szarej kanapy możemy pozostać przy jej stonowanym, wyważonym charakterze, otaczając ją brązami, beżami, czy bielą. Osoby, które zastanawiały się, czy szara kanapa pasuje do brązowych mebli, mogą śmiało postawić na takie zestawienie. Szarości szczególnie dobrze wyglądają z jasnymi odcieniami brązu i beżami. Taka kompozycja jest charakterystyczna dla wystroju nowoczesnego. Ciemne brązy będą natomiast bliższe stylowi klasycznemu.

Szara kanapa w otoczeniu brązów i bieli.

Jeżeli jednak nie zależy nam na spokojnej aranżacji, sięgnijmy po kolory, m.in. róż, błękit, zieleń, miętę, żółć. W ożywieniu szarej sofy pomogą nam ściany, pokryte zarówno farbami, jak i fototapetami. Będą to również różnego rodzaju dekoracje, w tym ozdoby znajdujące się na samej szarej sofie – kolorowe poduszki i koce. Tak jak na przykładzie kanapy VIK. Na szarą kanapę możemy zdecydować się ponadto w odwrotnej sytuacji – gdy chcemy nieco „uspokoić” i złagodzić wystrój naszego salonu.

Grafitowa kanapa VIK z żółtymi poduszkami.

Szara kanapa może mieć nie tylko różny odcień szarości, ale i formy, w zależności od tego, do jakiej stylistyki zechcemy ją dopasować. W nowoczesnym salonie wybór pada najczęściej na prostą, szarą sofę o regularnych kształtach. Szara kanapa do skandynawskiego pokoju będzie natomiast zgrabna, na drewnianych nóżkach, co widać na przykładzie kanapy VIDA. W salonie glamour mebel wypoczynkowy może posiadać z kolei eleganckie pikowania i przeszycia, które nadadzą bryle wytwornego charakteru.

Jasnoszara kanapa VIDA w skandynawskim stylu.