Jak urządzić duży salon?

Mały salon to najczęściej duży problem aranżacyjny. Czy w takim razie urządzanie dużego salonu jest zadaniem łatwiejszym? Brak ograniczenia metrażem daje nam z pewnością o wiele większe możliwości i swobodę w zakresie dostępnych rozwiązań. Czasami jednak również i projektowanie przestronnego pokoju dziennego może przysporzyć nam pewnych problemów. Jakie wyzwania stawia przed nami duży salon? Jakie rozwiązania warto w nim zastosować?

To, jak zaaranżować duży salon, zależy od wielu czynników. M.in. jego układu, czy też tego, czy jest to salon połączony z jadalnią, salon z kominkiem, a może salon pełniący jednocześnie funkcję sypialni? W każdym przypadku powinniśmy pamiętać jednak o kilku istotnych, kluczowych kwestiach.

Duży salon – aranżacje przestronnego pokoju dziennego

Mimo że urządzanie dużego pokoju zdaje się zadaniem prostym, podczas jego wykańczania możemy wpaść w kilka „pułapek”. To przede wszystkim brak podziału tak dużej przestrzeni na strefy. Jeśli zapomnimy o uporządkowaniu dużego pokoju, niechcący możemy wprowadzić do takiej aranżacji chaos. Do umownego wyznaczania stref w dużym salonie wykorzystuje się m.in. inne kolory lub faktury ścian, odmienną posadzkę podłogową, czy odpowiedni układ mebli. Czasami pomogą nam w tym także ścianki działowe, przesuwane drzwi lub parawany.

Nowoczesny, duży salon z żółtą sofą i widokiem na góry.

W dużym pokoju należy pamiętać także o zachowaniu ciągów komunikacyjnych. Najczęściej zaburzają je chaotycznie ustawione meble lub innego rodzaju przedmioty.

Duża przestrzeń powinna ponadto zostać wypełniona odpowiedniej wielkości meblami. Jeżeli nasz salon imponuje swoją powierzchnią, nie bójmy się obszernych narożników w rozmiarach XXL, stołów pokojowych dla kilkunastu osób, czy zestawów stolików kawowych. Propozycje takich mebli znajdziemy w sklepie internetowym z meblami.

Przestronny, luksusowy salon.

Jak umeblować duży salon?

Sercem każdego pokoju dziennego, niezależnie od jego metrażu, są najczęściej meble tapicerowane, tworzące strefę TV. Duży salon daje nam w tym miejscu wyjątkowo duże możliwości. Poza jedną, główną bryłą, możemy zdecydować się na rozwiązania takie jak:

  • dwie, a nawet trzy kanapy ustawione do siebie równolegle lub prostopadle, ewentualnie rozbudowane o fotele,
  • modułowy narożnik XXL z pufami, taki jak narożnik ASPEN,
  • wydzielenie dodatkowej strefy wypoczynkowej, tworzonej na przykład przez szezlong, czy dwa fotele ustawione pod oknem albo w pobliżu kominka.

Elegancki narożnik modułowy ASPEN w szarym kolorze.

Powiększony komplet mebli wypoczynkowych będzie wymagać także odpowiednich rozmiarów stolika kawowego lub ławy, takiej jak ława ARTEMIDA z 3 bryłami w komplecie. Zbyt małe modele mogą wyglądać nieproporcjonalnie, nienaturalnie na tle takiej aranżacji. Będą także niefunkcjonalne względem dużego zestawu wypoczynkowego, na którym zmieści się więcej osób.

Ława ARTEMIDA - komplet 3 stolików w różnych rozmiarach.

W dużym salonie duży będzie ponadto telewizor wraz z szafką RTV, czy stół pokojowy, gdy nasz pokój graniczy z jadalnią.

Większa przestrzeń pozwala nam wygospodarować w takim pokoju wiele stref. Dzięki temu każdy z domowników będzie mógł spędzać w nim czas na przeróżnych aktywnościach, bez zakłócania odpoczynku innym członkom rodziny. W przestronnym salonie jeden z jego kątów może zająć na przykład domowa biblioteczka, drugi barek z kolekcją wspaniałych trunków, a trzeci sprzęt audio dla fanów wysokiej jakości brzmień muzycznych. Wszystko zależy tu głównie od indywidualnych zainteresowań i potrzeb.