Wspólna przestrzeń do pracy w domu

Aranżacja wspólnego miejsca pracy w domu wymaga dobrego pomysłu oraz doskonałej organizacji. Najbardziej komfortowe warunki zapewni nam oczywiście oddzielny pokój, jednakże czasami nie mamy takiej możliwości, a za domowy gabinet służy wtedy salon. O czym pamiętać podczas urządzania biura dla dwóch osób w mieszkaniu lub domu?

Biuro w domu dla dwóch osób

Osoby, które na stałe wykonują pracę zdalną, powinny zadbać o pomysłowe, praktyczne i wygodne zaaranżowanie przestrzeni do pracy, gdzie przez ok. 8 godzin każdego dnia będą mogły efektywnie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Warto wydzielić do tego zadania oddzielne pomieszczenie, ponieważ w ten sposób zmniejszamy szansę na oddziaływanie na nas różnych, rozpraszających czynników. Przykładowo, w salonie może być to załączony w tle telewizor, czy grające radio. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach urządzenie biura w osobnym pokoju nie jest możliwe, a za gabinet służy wtedy wielofunkcyjny pokój dzienny. Jeśli szukamy praktycznych rozwiązań do domowego gabinetu, oferuje je sklep internetowy z meblami. Jak zatem poradzić sobie z aranżacją wspólnego biura?

Wspólne biuro, czyli wszystko „razy dwa”

W biurze, z którego korzystać będą dwie osoby, co do zasady wszystko powinno być podwójne. Dwa biurka, dwa fotele, np. https://www.meblewersal.pl/7887-fotel-obrotowy-q-136.html, dwie szafki lub dwa regały na dokumenty, dwie lampki…

Stanowiska pracy

Stanowiska pracy to oczywiście biurka oraz krzesła. Jak je ustawić? Czy zawsze muszą występować w podwójnej wersji? We wspólnym biurze biurka powinny zostać rozmieszczone w taki sposób, abyśmy nie mogli zaglądać sobie wzajemnie w ekran monitora. Taka sytuacja może rozpraszać drugą osobę, a także sprawić, że będzie ona czuć się niekomfortowo, co jednocześnie zmniejszy efektywność jej pracy. Biurka mogą zostać ustawione do siebie tyłem lub w jednej linii. Unikajmy jednak ich usytuowania w zaciemnionych rogach pokoju – wybierzmy miejsca blisko okna, dobrze oświetlone naturalnym światłem.

Jeśli wykonujemy zbliżone zadania, biurka powinny ponadto znajdować się w ułożeniu, które ułatwi nam wzajemną komunikację. W tym miejscu warto zwrócić także uwagę na kwestię rozdzielania przestrzeni do pracy – czy stosować ścianki działowe lub innego rodzaju przegrody, np. z otwartych regałów? To wszystko zależy od tego, w jakim ustawieniu będziemy czuć się dobrze. Jeśli dzięki temu we dwójkę zapewnimy sobie większy komfort, a przy tym pozwala nam na to metraż i układ biura, możemy zdecydować się na dyskretną przegrodę.

Czy we wspólnym biurze sprawdzi się jedno, większe biurko? Ponownie musimy stwierdzić, że to zależy. Osoby pracujące w tym samym zawodzie, np. para grafików komputerowych mogą zdecydować się na jedno biurko. Dłuższe, z siedzeniami ustawionymi obok siebie lub szersze, z siedzeniami umieszczonymi naprzeciwko. Większą swobodę i komfort pracy zapewnią nam jednak dwa oddzielne meble, takie jak m.in.: BIURKO TAHOE 14.

 

Miejsca na dokumenty

Jeśli nasza praca wiąże się z tworzeniem, wypełnianiem i gromadzeniem licznej dokumentacji papierowej, koniecznie zadbajmy o praktyczne systemy do przechowywania. Zdecydowanie dużo lepszym, bezpieczniejszym rozwiązaniem będą oddzielne szafki lub regały. Wyjątek może stanowić tu sytuacja, w której wspólnie prowadzimy firmę. W innych przypadkach nawet jeśli wykonujemy zbliżoną pracę, w pobliżu biurka każda z osób powinna ustawić mniejszy bądź większy regał na swoją „papierologię”. Do przechowywania dokumentów świetnie nadają się także kontenerki, zwłaszcza te na kółkach, które możemy łatwo przesuwać w dowolne miejsca. Znajdziemy je tutaj.